Nauka języka samodzielnie zawsze będzie nam sprawiać więcej problemów, niż nauka z mentorem. Nie zniechęcaj się jednak od razu. Mamy pod ręką masę narzędzi, które pomogą nam przyswajać wiedzę równie efektywnie, co z pomocą nauczyciela. Na pewno nie sprawdzą się one jednak jeśli nie będziesz dawał z siebie 100% podczas nauki i jeśli nie utrzymasz systematyczności i konsekwencji w swoich postanowieniach.
Aplikacje do tworzenia fiszek
Nauka nowego języka nie ma zupełnie sensu, jeśli nie zaczniemy od podstawowego słownictwa. Dlatego bardzo ważne jest systematyczne rozwijanie ich bazy. W internecie znajdziesz masę aplikacji, które umożliwią Ci skorzystanie z ich gotowych fiszek tematycznych, na stworzenie swoich zestawów, czy nawet na użycie zestawów innych użytkowników. Świetnym przykładem takiej aplikacji jest Quizlet, który poza tym, że pozwala Ci stworzyć zestaw dla kilku osób naraz, ale do tego daje Ci wiele możliwości uczenia się fiszek, nie tylko w tradycyjny sposób przesuwania karteczek. Możesz też udostępnić swój zestaw tak, aby każdy użytkownik mógł z niego bez problemu skorzystać.
Książki i artykuły w danym języku
Czytanie książek w danym języku da Ci dwie rzeczy: rozwinie twoją bazę kolokacji i wyrażeń oraz nauczy Cię więcej o gramatyce. Gramatyka, którą znajdziesz w większości podręczników, jest jak najbardziej poprawna, ale rzadko stosowana. Dobrym przykładem jest mowa zależna w języku angielskim, która jest obowiązkowa na maturze, ale nikt na co dzień się nią poprawnie nie posługuje. Książki pomogą Ci więc lepiej zrozumieć, kiedy możesz odejść od tradycyjnej gramatyki, ale pokażą Ci również, jak stosować się do niej lepiej. Oprócz tego oswajasz się także z pisownią nawet tych trudnych wyrazów, a jeśli będziesz czytał na głos, także z ich wymową.
Seriale i filmy z oryginalnym dźwiękiem
Skoro zapoznajesz się ze słownictwem i pisaniem, zostało nam jeszcze słuchanie, które jest równie ważne, co pozostałe dwa składniki. Słuchanie filmów w obcym języku zmusza nasz mózg do zapoznawania się z nim i mimowolnie wyłapujemy nowe słowa i zwroty. Dodatkowo oswajamy się z akcentem i wymową konkretnych słów. Jeśli oglądamy sporo seriali o podobnej tematyce, na przykład kryminałów, nabywamy bardziej fachowego słownictwa, które zawsze będzie dla nas ciekawostką i pomoże nam wyszukiwać informacji na dany temat w obcym języku. Poza tym możesz dzięki temu oglądać filmy i seriale, które nie są dostępny po polsku lub z polskimi napisami.