W jaki sposób nauka jest dla ciebie bardziej efektywna? Wiele osób uczy się czytając po cichu, podczas gdy inne uczą się na głos. Jeśli jesteś w drugiej grupie, prawdopodobnie będziesz również przechadzać się dookoła miejsca, w którym się uczysz, recytując to, co przeczytałeś lub czego się nauczyłeś. Czasami możesz nawet zacząć rozmowę ze samym sobą. Ale co jest bardziej efektywne: nauka poprzez czytanie na głos czy w ciszy? Sugerujemy skorzystanie z obu opcji, zarówno czytanie na głos, jak i czytanie w ciszy może wzmocnić różne aspekty nauki.
Nauka w ciszy i pamięć wzrokowa.
Kiedy studiujemy w ciszy, najlepiej byłoby, gdybyśmy dokonali pierwszego zapoznania się z tekstem, aby z grubszą dowiedzieć się o co chodzi w tekście, który czytamy. Po tym pierwszym czytaniu ważne jest, aby podkreślić ważne punkty, zatrzymać się na tym, co nie jest ważne i zastanowić się lub poszukać informacji, które rodzą pytania.
Ważne jest podkreślanie i robienie notatek, nawet przy użyciu kolorowych markerów, ponieważ sprzyja to naszej pamięci wzrokowej. Ponadto stosowanie kolorów sprawia, że zwracamy większą uwagę na to, co wcześniej uważaliśmy za najważniejsze.
Znaczenie studiowania poprzez czytanie w ciszy polega na tym, że możemy skoncentrować się na tym, co czytamy, ale jeśli nie będziemy robić więcej niż tylko czytać, działanie to nie będzie dla nas przydatne. Powodem jest to, że musimy aktywnie pracować z elementem nauki. Nie tylko czytanie, ale także pisanie, robienie notatek wpływa pozytywnie na zapamiętywanie.
Nauka przez czytanie na głos wzmacnia wiedzę.
Kiedy czytamy na głos, ucho zaczyna stanowić część tego doświadczenia, tak że zdolności poznawcze związane z pamięcią, uwagą, zrozumieniem są budzone. Aktywuje to zdolność do zatrzymywania i przechowywania informacji, które posiada nasz mózg.